POSTIMEES | Isamaa fraktsioon: Suurimaks probleemiks Eesti julgeolekule on agressorriigi kodanikud

Noorte Riigikogu Isamaa fraktsioon plaanib koostada seaduseelnõu relvaseadusele, millega soovitakse suurendada kontrolli relvalubade jagamise üle. Edaspidi tuleks relvaloa taotlejatel sooritada test, mis hindab inimese ohtlikust Eesti Vabariigile. 

Noorte Riigikogu Isamaa fraktsiooni liige Katrin Lindmäe rääkis, et tulenevalt kriisiolukorrast peaks Eesti Vabariik piirama relvalubade kättesaadavust – see aitaks välistada siseriikliku konflikti puhkemist. 

Lindmäe rääkis, et Eestis on Balti riikidest suurim Putini toetus ning Vene Föderatsiooni ja Valgevene koduakondsusega isikud on andnud oma riigile truudusvande, mistõttu kujutavad nad potentsiaalset ohtu Eesti Vabariigi julgeolekule.

Kuna Putini toetajad on Lindmäe sõnul eristuvas inforuumis, soovitakse vältida nende ülestõusu. Lindmäe rääkis, et Eesti Vabariigis leidub venemeelseid inimesi, mistõttu soovitakse edaspidi kõigile relvaluba taotlejate koostada test, mis aitab kindlaks teha inimese ohtlikuse Eesti Vabariigile. Test tuleks sooritada kõgil taotlejatel, hoolimata kodakondsusest.

Noorte riigikogu Isamaa fraktsiooni liikme Robin Liiberi sõnul on suurimaks probleemiks agressorriigi kodanikud, kel puudub Eesti kodakondsus ja kujutavad seeläbi riigile ohtu ja seda tuleks piirata. Ta rõhutas, et see ei ole rahvuspõhine küsimus ja riik ei jõua kõiki kontrollida, seetõttu peaks keskendma kodanikele, kes on vandunud truudust Venemaa ja Valgevene kaitsmisele.

Liiber selgitas, et praguses olukorras peaks riik suunama kõik ressursid ja kogu fookuse riigi kaitse ja julgeolekule. “Meil on praegult imeline ajaaken, kus kogu Euroopa on meie selja taga, ka lääneriigid, me peame seda võimalust ära kasutama,” lausus Liiber.

Noorte Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni liikme Merit Mati sõnul ei ole relvaloa muutmine pelgalt teiste rahvuse põhjal õiglane. “Kindlasti on Eestis palju venelasi ja valgevenelasi, kes ei ole venemeelsed, kes on Eestile lojaalsed,” sõnas Matt, lisades, et relvaloa jaotamine ei tohiks olla muust kodakondsusest isikule raskendatud ning kõiki tuleks kohelda võrdselt.  Matt selgitas, et testi sooritamine enne relvaloa saamist ei ole sugugi halb ettepanek, sest relvaloa saamine ei peaks olema tema sõnul lihtne. 

Matt tõdes, et ka Eesti kodanike seas on venemeelseid inimesi, kuid ta ei näe selles suurt ohtu. “Ma arvan, et Kaitsepolitseiamet teeb piisavalt head tööd, et neid jälgida ja ohte tuvastada, “ lausus Matt ning lisas, et  piirangud tuleks luua inimesele siis, kui ta on osutunud riigile ohtlikuks.

Kindlasti on Eestis  palju venelasi ja valgevenelasi, kes ei ole venemeelsed, kes on Eestile lojaalsed.

Merit Matt

Sotsiaademokraatliku fraktsiooni liige

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga