DELFI | Keskerakond täpsustab oma varasemat sõnakasutust

Keskerakonna esindajad täpsustasid Delfile, et pidasid oma eelnõus tegelikult silmas just arusaamisvõimet ning mitte seksuaalse enesemääratlemise õigust. Idee olemus on selles, et praegu karistatakse harilikust rangemini alla kümneaastaste vastu korda saadetud väärkohtlemist (Karistusseadustikus §147). Keskerakond soovib seda piiri tõsta. 

See paragrahv asub aga jaos, mille pealkiri on „Seksuaalse enesemääramise vastased süüteod“, ja väär terminikasutus tulenes just sellest. Kõnealune jagu puudutab aga hoopistükis seksuaalse enesemääramise vastaseid süütegusid (näiteks vägistamist) üldiselt – ka täisealiste isikute puhul. See jagu ei puuduta seksuaalse enesemääramise eapiiri. Kaks eapiiri on juriidiliselt täiesti eraldiseisvad. Huvilistel soovitame seadusandlusega lähemalt tutvuda: https://www.riigiteataja.ee/akt/184411#jg21.

Enda pressiteates sõnastas Keskerakond uuesti enda eelnõu tagamaad: „[…] 11-aastase ohvri arvamust võetakse kuulda, mis võib õigustada etteantud seksuaalakti, arusaamata mis tegelikult olid teise osapoole motiivid ja kavatsused. Lähtudes praegusest kooliprogrammist, puudub selles vanuses lastel piisav arusaam seksuaalsest väärkohtlemisest. Samuti pole nad veel jõudnud puberteediikka, seega ei ole neil ka bioloogilist motiivi kellegagi vahekorda astuda.“

Autor: Ellen Roper

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga