DELFI | Keskerakond hämmastavalt kiirelt valminud plaan paistab olevat läbimõtlemata

Keskerakonna esindajate sõnul on nende esimeseks prioriteediks ühiskonna kõige haavatavamate gruppide heaolu, täpsemalt laste oma. Konkreetselt plaanib fraktsioon esitada muudatusettepaneku seksuaalse enesemääratlemise ea tõstmiseks. Selle piiri väidavad nad praegu olevat 10 aastat ning soovivad selle tõsta vähemalt 12 aastale. 

Huvitaval kombel ei klapi aga Keskerakonna esitatud eapiirid praegu seadustes kehtestatud seksuaalse enesemääramise eapiiridega. Karistusseadustiku kohaselt on seksuaalse enesemääramise piir hetkel 14 aastat ning juba eelmise aasta novembris algatati selle piiri tõstmine 16 eluaastale.

Täiendavaid kommentaare paludes selgus aga, et tegu on ilmselt lihtsalt termini väära kasutusega – eapiir, mis päriselt hetkel 10 aasta juures, on arusaamisvõime piir. See piir puudutab seksuaalse väärkohtlemise karistamise rangust – kuni 10-aastaste ohvrite puhul on karistus rangem, põhjendusel et nii noored lapsed ei suuda isegi teo olemust mõista. Kommentaaride sisust jääb mulje, et tegelikkuses soovib Keskerakond tõsta just seda, ometi on senistes sõnavõttudes (vääralt) kasutatud mõistet „seksuaalse enesemääramise eapiir“.

Plaan on valminud erakordselt kiiresti. Vastuseks küsimusele, kas selles plaanis ka vigu esineda võib, vastas fraktsiooni esimees Triin Sooäär tõrjuvalt – tõelist viga näeb ta selles, et muutust pole juba varem läbi viidud ning väidab kiiret tööd tõestavat Keskerakonna pühendumust. „Tegelikult tegemist on ääretult skandaalse teemaga,“ lisas ta. 

On tähelepanuväärne, et olukorras, kus paljud teised fraktsioonid on enda töös tõukunud välispoliitilisest olukorrast, jääb Keskerakond tegelema siseriiklikku murekohaga. Sellele vastati aga, et ka sõja ajal kasvavad need samad lapsed ning erakond ei taha, et neist kasvaksid tegemata otsuste tõttu katkised inimesed. 

On selge, et alaealiste seksuaalse väärkohtlemine on valus teema, ent endiselt jääb õhku segadus terminitega. Kas tegu on läbimõeldud kajastusnõksuga või peegeldab see viga Keskerakonna sisest segadust, liig ülepeakaela valminud plaani?

Juba on ka kuuldusi keskerakondlaste aktiivsest lobitööst teiste erakondade juures. 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga